Kulturskolan i Laholm

Hitta din kurs via ålder


Animation

I animation arbetar vi med filmens minsta del – filmrutan. I kursen lär vi oss olika tekniker som ler- och ”cut-out”-animering. Ett manus skrivs, därefter skapas figurer, rekvisita och scenerier. Vi lär oss även efterarbetet med redigering och ljudsättning. Årskurs:…Läs mer


Babyrytmik

Sång, dans och musik som är anpassat till barn i åldern 6 månader – 2 år, tillsammans med föräldrarna. Plats: C-hallen, Folkhälsocentrum Kontakt: Carolina Lindquist


Balettverkstad

Vi övar steg som sätts ihop till kombinationer på ett lekfullt sätt. Vi tränar balettens formspråk med fastlagda rörelser och positioner, men gör även danser som vi visar i en föreställning i slutet på terminen. Plats: C-hallen, Folkhälsocentrum Årskurs: F-3…Läs mer


Bild & Form

Att hitta sin röst med hjälp av bild är både spännande och roligt. På våra bildkurser testar vi oss fram via flera olika tekniker och material. Undervisning sker i följande gruppindelning: Lågstadiet (Bild & Medieverkstad), mellanstadiet, högstadiet. Kontakt: Cattis Ahlgren Läs mer


Dans

Kursen är främst inriktad på Street och Modern dans. Vi inleder lektionerna med tekniska övningar och sprider sedan vår dansglädje i olika roliga danskoreografier. Plats: C-hallen, Folkhälsocentrum. Årskurs: 4-9 4-6 Gymnasie Kontakt: Carolina Lindquist carolina.lindquist@edu.laholm.se


Dansverkstad

Vi rör oss snabbt och långsamt, lånar rörelsekvaliteter från djur, inspireras av bilder och skapar danskoreografier på ett lekfullt sätt. Plats: C-hallen, Folkhälsocentrum Årskurs:   F-1, 2-3


Digital musik

Här lär vi oss grunderna i DJ-teknik samt inspelning och mixning av digital musik i skräddarsydda appar och program. Plats: Campus Laholm Årskurs: 3-5 6-9 Kontakt: fredrik.olsson@laholm.se


Digitalt skapande

Årskurs 1-3 Med hjälp av digitala medier och verktyg leker vi fram skapande. Det kan bli en film, ett konstverk eller något helt annat. Mycket av det vi skapar lägger vi ut på nätet via våra kanaler. Årskurs 4-6 Vi leker…Läs mer


Film & TV

Det här är Kulturskolans Tv- och radioteam! Här skapar vi filmer, musikvideos och reportage som sedan streamas på Kulturskolans egna YouTube-kanal. Intervjuer blandas med filmer och klipp från Kulturskolans verksamhet. Kanske sätter vi t.o.m. upp våra prylar och…Läs mer


Foto

En bild säger mer än tusen ord, men hur tas bilden som berättar det du vill säga? På foto experimenterar, undersöker och lär vi oss kring foto. Vi går igenom teknik, komposition och redigering. Vi jobbar i en digital miljö….Läs mer


Körverksamhet

Körverksamhet finns som enskild kurs, men vi erbjuder även gratis körundervisning för alla elever som är inskrivna på Kulturskolan – oavsett ämne Plats: Campus Laholm Årskurs: F-3 4-6 7-G Kontakt: anna.lovdal@edu.laholm.se


Musikverkstad

Du får prova på olika blås- och stråkinstrument under höstterminen och väljer sedan ett huvudinstrument under vårterminen. Ensemble ingår och eleverna får fri tillgång till instrument. Plats: Campus Laholm Nybörjare Fortsättningsgrupp Kontakt: jan-ove.nilsson@edu.laholm.se


Sång

Sång Genom sångundervisningen får du möjlighet att utveckla din röst på ett hälsosamt sätt. Du får även hjälp med att hitta ditt personliga uttryck utifrån dina förutsättningar. Vi arbetar med sångteknik, scennärvaro och tolkning inom olika musikstilar, t.ex. pop, rock,…Läs mer


Serieteckning

Oavsett favoritserie är detta kursen för dig som själv vill bli bättre i serietecknandets ädla konst. Vi arbetar både teoretiskt och praktiskt med skiss- och tuschteknik, färgläggning samt bildberättande. Vad är det som gör en serie bra? Vad är det…Läs mer


Slagverk

Eleverna kommer att spela, både med och utan noter, på olika slagverksinstrument såsom virveltrumma, marimba, xylofon och så klart – trumset. Kontakt: daniel.palsson@edu.laholm.se


Sträng & Stråk

Sträng & Stråk innefattar instrumenten akustisk gitarr, elgitarr, elbas och fiol. Akustisk gitarr (Från åk 4) Lär dig gitarrens grunder – ackord, komp och solospel! Kontakt: sven-mikael.nystrom@edu.laholm.se Elgitarr (Från åk 7) För dig som är helt nybörjare eller som spelat…Läs mer


Teater

Tänk, att för en stund få vara någon annan och släppa loss känslorna och fantasin. Det är nämligen det teater handlar om. Vi arbetar bl.a. med improvisationer, röst/talövningar, textinlärning och gestaltövningar. Syftet är att eleverna minst en gång per läsår…Läs mer


Teaterverkstad

Årskurs F-1 Genom lekar och dramaövningar, mask, cirkus, dockor m. m lär vi känna teaterns olika uttryck. Årskurs 2-3 Vi fortsätter med lekar och övningar men börjar också att göra små korta pjäser Plats: Campus Laholm Årskurs: F-1 2-3 Kontakt:…Läs mer


Träblås

Tvärflöjt, klarinett och saxofon I Musikverkstaden (F-3) får du chans att prova på både tvärflöjt och klarinett. Enskild undervisning fr.o.m. åk 4 och då kan du även välja saxofon. Klarinett/SaxofonKontakt:Håkan Nilssonhakan.nilsson@edu.laholm.se Tvärflöjt Kontakt: Eva Dalieva.dali@edu.laholm.se